Obszar realizacji projektu współpracy to 5 polskich LGD (województwo dolnośląskie: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Qwsi”, Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”, Stowarzyszeniea Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich i opolskie: Stowarzyszenie „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna”) oraz 1 partner zagraniczny MAS Královédvorsko (Czechy).
Projekt współpracy ma innowacyjny charakter, gdyż po raz pierwszy na terenie partnerów projektu zostaną podjęte działania z zakresu edukacji ekologicznej w takiej formie: w ramach projektu w każdym LGD zostaną przeprowadzone warsztaty (szkolenia) dla dzieci w zakresie edukacji ekologicznej, w obszarze tematycznym segregacja odpadów oraz ich wykorzystanie poprzez metodę upcyklingu.
Na warsztatach uczestnicy poznają nowoczesne techniki przetwarzania odpadów, konsekwencje spalania i składowania odpadów w miejscach niedozwolonych, prawidłowy sposób segregowania odpadów oraz upcykling. .
Kolejnym działaniem z zakresu edukacji ekologicznej jest organizacja wizyty studyjnej do Czech - teren działania naszego czeskiego partnera - MAS Královédvorsko. Wizyta ma na celu pokazanie dobrych praktyk w zakresie segregacji odpadów.
Zostanie wydany folder promujący projekt (w formie książeczki edukacyjnej z elementami komiksu) dot. edukacji ekologicznej dla mieszkańców i turystów (w tym dzieci i młodzież szkolna), segregowania odpadów, korzyści ze stosowania OZE. W folderze znajdą się także informacje o projekcie współpracy i Lokalnych Grupach Działania, które uczestniczą w projekcie.
Ponadto zostaną wydane publikacje o zasobach przyrodniczych obszaru LGD (taka publikacja zostanie wydana przez nasze LGD oraz przez LGD Szlakiem Granitu). W ramach projektu powstanie także ogólnodostępna niekomercyjna infrastruktura ścieżek rowerowych (wiaty, stojaki na rowery, kosze na śmieci itp.) w 5 miejscowościach na terenie LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich.
Na zakończenie projektu zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące.