Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Brzeska Wieś Historyczna (nowe okno)

Sołectwo Krzyżowice, w Gminie Olszanka, już po raz  siedemnasty  było Gospodarzem Europejskich Targów Chłopskich.  23 i 24 września na boisku sportowym w Krzyżowicach, ponad 40 wystawców promowało swoje wyroby i produkty.  Stowarzyszenia i Sołectwa z obszaru działania LGD Brzesko-Oławskiej Wsi Historycznej promowały swoje produkty lokalne, twórcy ludowi prezentowali wyroby rękodzielnicze. Można było zakupić  miód od lokalnych producentów oraz pokosztować  tradycyjne czeskie knedliki, oferowane przez przedstawicieli partnerskiej Gminy Ceska Ves z Republiki Czeskiej. Nie brakowało również rolników oraz firm świadczących usługi dla rolnictwa. 

 Oficjalnego otwarcie Targów, w dniu 23 września, dokonała Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska przy udziale Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Przewodniczącej Rady Gminy Olszanka Wandy Galant, Starosty Gminy Ceska Ves w Republice Czeskiej Petera Mudry, Prezes LGD Brzesko-Oławskiej Wsi Historycznej Ewy Rosińskiej oraz przedstawicieli Sołectwa Krzyżowice Anny Muszczyńskiej, Wiesława Marszałka, Marka Szymaniaka i Andrzeja Witkowskiego.   Mottem przewodnim tegorocznych Targów była dynia.  W konkursie kulinarnym Dyniowa Rewia Smaku uczestniczyło 20 stowarzyszeń , a główną nagrodę za przygotowanie potrawy z dyni wywalczyło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Olszanka. Różnorodne i kolorowe stoiska przygotowane przez sołectwa i stowarzyszenia wiejskie oferowały smaczne dania z dyni, pierogi, ciasta domowe, placki ziemniaczane.  Konkurs na najładniejsze stoisko Targów wygrało Sołectwo Chróścina z Gminy Lewin Brzeski. Atrakcją tegorocznych Targów był również konkurs kulinarny dla publiczności. Uczestnicy konkursu, przy gromkim kibicowaniu publiczności , kroili sałatkę jarzynową. Na Targach , mimo deszczowej pogody, nie zabrakło zwiedzających, tym bardziej, że organizatorzy zapewnili atrakcyjny program artystyczny. Odwiedzający targi mogli podziwiać występy artystyczne przedszkolaków z Krzyżowic, zespołu wokalnego KOKORYCZ z Głębocka, Marty Pawlak z Domu Kultury w Grodkowie, Aleksandry Szyszki z Obórek, Kabaretu REAKTYWACJA z Brzegu, zespołu wokalnego BOŻENKI i zespołu LESNE ECHO z Lubszy, Kapeli podwórkowej LEWINIACY z Lewina Brzeskiego. Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo DANCE PROJEKT oraz zespół DANCING QUEEN z przebojami ABBY. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci uczestniczyły w warsztatach rękodzielniczych, w plenerze malarskim, którego tematem były zabytki Krzyżowic oraz w różnych grach i zabawach.

Organizatorem XVII Europejskich Targów Chłopskich w Krzyżowicach była Gmina Olszanka przy współudziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu, Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna” , Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic, Rady Sołeckiej w Krzyżowicach.

Dziękujemy  głównemu sponsorowi Targów, którym  był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ System SA . 

Data wydarzenia : 2017-09-26
Data publikacji : 2017-09-26

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.